1. Radius of cone r = 24/2 = 12 cm and slant height l = 21 cm Total surface area of cone = πr(r + l) = 22/7 × 12 × (12 + 21) = 22/7 × 12 × 33 = 1244.57 m² Hence, the total surface area of cone is 1244.57 m².

    Radius of cone r = 24/2 = 12 cm and slant height l = 21 cm
    Total surface area of cone = πr(r + l)
    = 22/7 × 12 × (12 + 21)
    = 22/7 × 12 × 33
    = 1244.57 m²
    Hence, the total surface area of cone is 1244.57 m².

    See less
    • 2
  2. (i) curved surface area of cone = 308 cm² and slant height l = 14 cm. Let, the radius of base of cone = r cm Curved surface area of cone = πrl ⇒ 308 = 22/7 × r × 14 ⇒ 308 = 44r ⇒ r = 308/44 = 7 cm Hence, the radius of base of cone is 7 cm. (ii) Total surface area of cone = πr(r + l) = 22/7 × 7 × (7Read more

    (i) curved surface area of cone = 308 cm² and slant height l = 14 cm.
    Let, the radius of base of cone = r cm
    Curved surface area of cone = πrl
    ⇒ 308 = 22/7 × r × 14
    ⇒ 308 = 44r
    ⇒ r = 308/44 = 7 cm
    Hence, the radius of base of cone is 7 cm.

    (ii) Total surface area of cone = πr(r + l)
    = 22/7 × 7 × (7 + 14)
    = 22 × 21
    = 462 cm²
    Hence, the total surface area of cone is 462 cm².

    See less
    • 1
  3. Radius of cone r = 24 m and height h = 10 m Let, the slant height = l m We know that, l² = r² + h² ⇒ l² = 24² + 10² = 576 + 100 = 676 ⇒ l = √676 = 26 m

    Radius of cone r = 24 m and height h = 10 m
    Let, the slant height = l m
    We know that, l² = r² + h²
    ⇒ l² = 24² + 10² = 576 + 100 = 676
    ⇒ l = √676 = 26 m

    See less
    • 1
  4. Radius of cone r = 6 m and height h = 8 m let, the slant height = l m We know that, l² = r² + h² ⇒ l² = 6² + 8² = 36 + 64 = 100 ⇒ l = √100 = 10 m Area of tarpaulin to make the tent = πrl = 3.14 × 6 × 10 = 188.40 m² Let, the length of 3 m wide tarpaulin = L Therefore, the area of tarpaulin required =Read more

    Radius of cone r = 6 m and height h = 8 m
    let, the slant height = l m
    We know that, l² = r² + h²
    ⇒ l² = 6² + 8² = 36 + 64 = 100
    ⇒ l = √100 = 10 m
    Area of tarpaulin to make the tent = πrl
    = 3.14 × 6 × 10 = 188.40 m²
    Let, the length of 3 m wide tarpaulin = L
    Therefore, the area of tarpaulin required = 3 × L
    According to question,
    3 × L = 188.40
    ⇒ L = 188.40/3 = 62.80 m
    Extra tarpaulin for stitching margins and wastage = 20 cm = 0.20 m
    Therefore, the total lenght of tarpaulin = 62.80 + 0.20 = 63 m
    Hence, the length of 3 m wide tarpaulin is 63 m to make the tent.

    See less
    • 1
  5. Total surface area of cylindrical Petrol storage tank = 2πr(r + h) = 2 × 22/7 × 2.1 × (2.1 + 4.5) = 2 × 22/7 × 2.1 × 6.6 = 87. 12 m² Let, the area of steel used to make this cylindrical petrol storage tank = x m² Steel get wasted in preparation of petrol storage tank = 1/12x m² Therefore, the totalRead more

    Total surface area of cylindrical Petrol storage tank = 2πr(r + h)
    = 2 × 22/7 × 2.1 × (2.1 + 4.5) = 2 × 22/7 × 2.1 × 6.6 = 87. 12 m²
    Let, the area of steel used to make this cylindrical petrol storage tank = x m²
    Steel get wasted in preparation of petrol storage tank = 1/12x m²
    Therefore, the total steel used in cylindrical petrol storage tank = x – 1/12x = 11/12x m²
    According to the questions: 11/12x = 87.12 ⇒ x = 87.12 × 12/11 = 95.04 m²
    Hence, 95.04 m² steel is required to make this cylindrical petrol storage tank.

    See less
    • 1