1. Let ABC is cone, which is converted into a frustum by cutting the top. Let r₁ and r₂ be the radius of two ends and h be its height. In ΔABG and ΔADF, DF∥BG ∴ ΔABG ∼ ΔADF DF/BG = AF/AG = AD/AB ⇒ r²/r₁ = h₁ - h/h₁ ⇒ r²/r₁ = 1 - h/h₁ = 1 - 1/l₁ ⇒ r₂/r₁ = 1 - h/h₁ ⇒ h/h₁ = 1 - r₂/r₁ = (r₁ - r₂/r₁) ⇒ h₁/Read more

    Let ABC is cone, which is converted into a frustum by cutting the top. Let r₁ and r₂ be the radius of two ends and h be its height.
    In ΔABG and ΔADF, DF∥BG ∴ ΔABG ∼ ΔADF
    DF/BG = AF/AG = AD/AB
    ⇒ r²/r₁ = h₁ – h/h₁ ⇒ r²/r₁ = 1 – h/h₁ = 1 – 1/l₁
    ⇒ r₂/r₁ = 1 – h/h₁ ⇒ h/h₁ = 1 – r₂/r₁ = (r₁ – r₂/r₁)
    ⇒ h₁/h = (r₁/r₁ – r₂) ⇒ h₁ = r₁h/r₁ – r₂
    Volume of frustum = Volume of cone ABC- Volume of cone ADE
    = (1/3)πr₁²h₁ – (1/3)πr₂²(h₁ – h) = 1/3π[r₁²h₁ – r₂²(h₁ – h)]
    = (1/3)π[r₁²(r₁h/r₁ – r₂) – r₂²(r₁h/r₁ – r₂) – h)] = (1/3)π[r₁³h/r₁ – r₂) – r₂²(r₁h – r₁h + r₂h/r₁ – r₂)]
    = (1/3)π [(r₁³h/r₁ – r₂) – (r₂³h/r₁ -r₂)] = (1/3)πh[r₁³ – r₂³/r₁ – r₂] = (1/3)πh [(r₁ – r₂)(r₁² + r₁r₂ + r₂²/r₁ – r₂] = (1/3)πh(r₁² + r₁r₂ + r₂².

    See less
    • 1
  2. Two formed cones (which are formed by revolving the right angle triangle) are given. Hypotenuse AC = √(3² + 4²) = √25 = 5 cm Area of right angled triangle ABC = 1/2 × AB × AC ⇒ 1/2 × AC × OB = 1/2 × 4 × 3 ⇒ 1/2 × 5 × OB = 6 ⇒ OB = 12/5 = 2.4 cm Volume of double cone = Volume of cone 1 + Volume of coRead more

    Two formed cones (which are formed by revolving the right angle triangle) are given.
    Hypotenuse AC = √(3² + 4²) = √25 = 5 cm
    Area of right angled triangle ABC = 1/2 × AB × AC
    ⇒ 1/2 × AC × OB = 1/2 × 4 × 3
    ⇒ 1/2 × 5 × OB = 6
    ⇒ OB = 12/5 = 2.4 cm
    Volume of double cone = Volume of cone 1 + Volume of cone 2
    = 1/3πr²h₁ + 1/3πr²h₂
    = 1/3πr²(h₁ + h₂) = 1/3πr²(OA + OC)
    1/3 × 3.14 × (2.4)² (5)
    = 30.14 cm³
    Curved surface area of double cone = Curved surface area of cone 1 + curved surface area of cone 2
    = πrl₁ + πrl₂ = πr[4 + 3]
    = 3.14 × 2.4 × 7 = 52.75 cm².

    See less
    • 1
  3. Volume of cistern = 150 × 120 × 110 = 1980000 cm³ Volume of water in cistern = 129600 cm³ Volume of bricks to be filled in cistern = 1980000 - 129600 = 1850400 cm³ Let, the number of bricks = n Therefore, Volume of n bricks = n × 22.5 × 7.5 × 6.5 = 1096.875 n As each brick absorbs 1/17 of its volumeRead more

    Volume of cistern = 150 × 120 × 110 = 1980000 cm³
    Volume of water in cistern = 129600 cm³
    Volume of bricks to be filled in cistern = 1980000 – 129600 = 1850400 cm³
    Let, the number of bricks = n
    Therefore, Volume of n bricks = n × 22.5 × 7.5 × 6.5 = 1096.875 n
    As each brick absorbs 1/17 of its volume, therefore, the volume of water obsorbed by n bricks = n/17 × 1096.875
    According to question,
    18504000 + n/17 × 1096.875 = 1096.875n
    ⇒ 18504000 = 16n/17 × 1096.875n ⇒ n = 1792.41
    Hence, 1792 bricks can be put into the cistern without overflow the water.

    See less
    • 1
  4. Rainfall in the velley = 10 cm = 0.1 m. Area of valley = 97280 km² = 97280000000 m² Volume of rain water = 97280000000 × 0.1 = 9728000000 m³ Volume of one river = 1072000 × 75 × 3 = 241200000 m³ Volume of there rivers = 3 × 241200000 = 723600000 m³ Hence, 723600000 m³ ≈ 9728000000 m³

    Rainfall in the velley = 10 cm = 0.1 m. Area of valley = 97280 km² = 97280000000 m²
    Volume of rain water = 97280000000 × 0.1 = 9728000000 m³
    Volume of one river = 1072000 × 75 × 3 = 241200000 m³
    Volume of there rivers = 3 × 241200000 = 723600000 m³
    Hence, 723600000 m³ ≈ 9728000000 m³

    See less
    • 1
  5. Upper radius of frustum (r₁) = 9 cm and lower radius of frustum (r₂) = 4 cm Therefore, the radius of cylindrical part = 4 cm Height of frustum (h₁) = 22 - 10 = 12 cm Height of cylindrical part (h₂) = 10 cm Slant height of frustum (l) = √(r₁ - r₂)² + h² = √(9 - 4)² + 12² = 13 cm Area of required tinRead more

    Upper radius of frustum (r₁) = 9 cm and lower radius of frustum (r₂) = 4 cm
    Therefore, the radius of cylindrical part = 4 cm
    Height of frustum (h₁) = 22 – 10 = 12 cm
    Height of cylindrical part (h₂) = 10 cm
    Slant height of frustum (l) = √(r₁ – r₂)² + h² = √(9 – 4)² + 12² = 13 cm
    Area of required tin = Curved surface area of frustum + curved surface area of cylindrical part = π(r₂ + r₂)l + 2πr₂h₂
    = 22/7 × (9 + 4) × 13 + 2 × 22/7 × 4 × 10
    = 22/7 [169 + 80] = (22 × 249/7) = 782(4/7) cm²

    See less
    • 1