Dalbir
  • 4

The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be rupes 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is rupes 300. Represent the situation algebraically and geometrically

  • 4

NCERT Solutions for Class 10 Maths Chapter 3
Important NCERT Questions
Pair Of Linear Equation In Two Variables
NCERT Books for Session 2022-2023
CBSE Board and UP Board Others state Board
EXERCISE 3.1
Page No:44
Questions No:3

Share

2 Answers

  1. An algebraic representation of a pair of linear equations in two variables allows us to solve the system of equations by using algebraic techniques, such as graphing, substitution, or elimination.

    See Here 👇

    • 2
  2. Get Hindi Medium and English Medium NCERT Solution for Class 10 Maths to download.
    Please follow the link to visit website for first and second term exams solutions.
    https://www.tiwariacademy.com/ncert-solutions/class-10/maths/chapter-3/

    • 3
Leave an answer

Leave an answer

Browse