Radis of sphere r = 10.5 cm Surface area of sphere = 4πr² = 4 × 22/7 × 10.5 × 10.5 = 4 × 22 × 1.5 × 10.5 = 1386.00 cm² Hence, the surface area of sphere is 1386 cm²
Radis of sphere r = 10.5 cm
Surface area of sphere = 4πr²
= 4 × 22/7 × 10.5 × 10.5 = 4 × 22 × 1.5 × 10.5 = 1386.00 cm²
Hence, the surface area of sphere is 1386 cm²
Speed of river l = 2 Km/h = 2000 m/h, breadth b = 40 m and height h = 15 m Volume of water fall into the sea in 1 hour = lbh = 2000 × 40 × 3 = 240000 m³ So, volume of water fall into the sea in 1 minute = 240000m³/60 = 4000 m³ Hence, in 1 minute, 4000 m³ will fall into the sea.
Speed of river l = 2 Km/h = 2000 m/h, breadth b = 40 m and height h = 15 m
Volume of water fall into the sea in 1 hour = lbh = 2000 × 40 × 3 = 240000 m³
So, volume of water fall into the sea in 1 minute = 240000m³/60 = 4000 m³
Hence, in 1 minute, 4000 m³ will fall into the sea.
First case: Radius of balloon r = 7 cm Surface area of balloon = 4πr² = 4 × 22/7 × 7 × 7 = 4 × 22 × 7 = 616 cm² Hence, the surface area of ballon is 616 cm² Second case: Radius of balloon R = 14 cm Surface area of bolloon = 4πR² = 4 × 22/7 × 14 × 14 = 4 × 22 × 2 × 14 = 2464 cm² Hence, the surface arRead more
First case:
Radius of balloon r = 7 cm
Surface area of balloon = 4πr²
= 4 × 22/7 × 7 × 7 = 4 × 22 × 7 = 616 cm²
Hence, the surface area of ballon is 616 cm²
Second case:
Radius of balloon R = 14 cm
Surface area of bolloon = 4πR²
= 4 × 22/7 × 14 × 14
= 4 × 22 × 2 × 14
= 2464 cm²
Hence, the surface area of balloon is 2464 cm².
Ratio of surface area = 616/2464 = 1/4
Hence, the ratio of surface areas in two cases is 1:4
Length of water tank l = 6 m, breadth b = 5 m and height h = 4.5 m Volume of water tank = lbh = 6 × 5 × 4.5 = 135 cm³ = 135 × 1000 l = 135000 l Hence, the water tank can hold 135000 litres of water.
Length of water tank l = 6 m, breadth b = 5 m and height h = 4.5 m
Volume of water tank = lbh = 6 × 5 × 4.5 = 135 cm³ = 135 × 1000 l = 135000 l
Hence, the water tank can hold 135000 litres of water.
Length of cuboidal vessel l = 10 m, breadth b = 8 m and volume V = 380 m³ Let, the heigth of cuboidal vessel = h m Volume of cuboidal vessel = lbh ⇒ 380 = 10 × 8 × h ⇒ h = 380/(10×8) = 4.75 m Hence, the height of cuboidal vessel be 4.75 m.
Length of cuboidal vessel l = 10 m, breadth b = 8 m and volume V = 380 m³
Let, the heigth of cuboidal vessel = h m
Volume of cuboidal vessel = lbh
⇒ 380 = 10 × 8 × h
⇒ h = 380/(10×8) = 4.75 m
Hence, the height of cuboidal vessel be 4.75 m.
Find the surface area of a sphere of radius: 10.5 cm
Radis of sphere r = 10.5 cm Surface area of sphere = 4πr² = 4 × 22/7 × 10.5 × 10.5 = 4 × 22 × 1.5 × 10.5 = 1386.00 cm² Hence, the surface area of sphere is 1386 cm²
Radis of sphere r = 10.5 cm
See lessSurface area of sphere = 4πr²
= 4 × 22/7 × 10.5 × 10.5 = 4 × 22 × 1.5 × 10.5 = 1386.00 cm²
Hence, the surface area of sphere is 1386 cm²
A river 3 m deep and 40 m wide is flowing at the rate of 2 km per hour. How much water will fall into the sea in a minute?
Speed of river l = 2 Km/h = 2000 m/h, breadth b = 40 m and height h = 15 m Volume of water fall into the sea in 1 hour = lbh = 2000 × 40 × 3 = 240000 m³ So, volume of water fall into the sea in 1 minute = 240000m³/60 = 4000 m³ Hence, in 1 minute, 4000 m³ will fall into the sea.
Speed of river l = 2 Km/h = 2000 m/h, breadth b = 40 m and height h = 15 m
See lessVolume of water fall into the sea in 1 hour = lbh = 2000 × 40 × 3 = 240000 m³
So, volume of water fall into the sea in 1 minute = 240000m³/60 = 4000 m³
Hence, in 1 minute, 4000 m³ will fall into the sea.
The radius of a spherical balloon increases from 7 cm to 14 cm as air is being pumped into it. Find the ratio of surface areas of the balloon in the two cases.
First case: Radius of balloon r = 7 cm Surface area of balloon = 4πr² = 4 × 22/7 × 7 × 7 = 4 × 22 × 7 = 616 cm² Hence, the surface area of ballon is 616 cm² Second case: Radius of balloon R = 14 cm Surface area of bolloon = 4πR² = 4 × 22/7 × 14 × 14 = 4 × 22 × 2 × 14 = 2464 cm² Hence, the surface arRead more
First case:
See lessRadius of balloon r = 7 cm
Surface area of balloon = 4πr²
= 4 × 22/7 × 7 × 7 = 4 × 22 × 7 = 616 cm²
Hence, the surface area of ballon is 616 cm²
Second case:
Radius of balloon R = 14 cm
Surface area of bolloon = 4πR²
= 4 × 22/7 × 14 × 14
= 4 × 22 × 2 × 14
= 2464 cm²
Hence, the surface area of balloon is 2464 cm².
Ratio of surface area = 616/2464 = 1/4
Hence, the ratio of surface areas in two cases is 1:4
A cuboidal water tank is 6 m long, 5 m wide and 4.5 m deep. How many liters of water can it hold? (1m³ = 1000 l)
Length of water tank l = 6 m, breadth b = 5 m and height h = 4.5 m Volume of water tank = lbh = 6 × 5 × 4.5 = 135 cm³ = 135 × 1000 l = 135000 l Hence, the water tank can hold 135000 litres of water.
Length of water tank l = 6 m, breadth b = 5 m and height h = 4.5 m
See lessVolume of water tank = lbh = 6 × 5 × 4.5 = 135 cm³ = 135 × 1000 l = 135000 l
Hence, the water tank can hold 135000 litres of water.
A cuboidal vessel is 10 m long and 8 m wide. How high must it be made to hold 380 cubic meters of a liquid?
Length of cuboidal vessel l = 10 m, breadth b = 8 m and volume V = 380 m³ Let, the heigth of cuboidal vessel = h m Volume of cuboidal vessel = lbh ⇒ 380 = 10 × 8 × h ⇒ h = 380/(10×8) = 4.75 m Hence, the height of cuboidal vessel be 4.75 m.
Length of cuboidal vessel l = 10 m, breadth b = 8 m and volume V = 380 m³
See lessLet, the heigth of cuboidal vessel = h m
Volume of cuboidal vessel = lbh
⇒ 380 = 10 × 8 × h
⇒ h = 380/(10×8) = 4.75 m
Hence, the height of cuboidal vessel be 4.75 m.