1. (i) 252 = 2 x 2 x 3 x 3 x 7 Here, prime factor 7 has no pair. Therefore 252 must be multiplied by 7 to make it a perfect square. ∴ 252 x 7 = 1764 and √1764 = 2x3x7=42 (ii) 180 = 2 x 2 x 3 x 3 x 5 Here, prime factor 5 has no pair. Therefore 180 must be multiplied by 5 to make it a perfect square. ∴ 1Read more

    (i) 252 = 2 x 2 x 3 x 3 x 7
    Here, prime factor 7 has no pair. Therefore 252 must be
    multiplied by 7 to make it a perfect square.
    ∴ 252 x 7 = 1764
    and √1764 = 2x3x7=42

    (ii) 180 = 2 x 2 x 3 x 3 x 5
    Here, prime factor 5 has no pair. Therefore 180 must be
    multiplied by 5 to make it a perfect square.
    ∴ 180 x 5 = 900
    and √900= 2x3x5=30

    (iii) 1008 = 2 x 2 x 2 x 2 x 3 x 3 x 7
    Here, prime factor 7 has no pair. Therefore 1008 must be
    multiplied by 7 to make it a perfect square.
    ∴ 1008 x 7 = 7056
    and √7056 = 2x2x3x7 =84

    (iv) 2028 = 2 x 2 x 3 x 13 x 13
    Here, prime factor 3 has no pair. Therefore 2028 must be
    multiplied by 3 to make it a perfect square.
    ∴ 2028 x 3 = 6084
    And √6080 = √2x2x3x3x13x13 =78

    (v) 1458 = 2 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3
    Here, prime factor 2 has no pair. Therefore 1458 must be
    multiplied by 2 to make it a perfect square.
    ∴ 1458 x 2 = 2916
    and √2916 = 2x3x3x3 = 54

    (vi) 768 = 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 3
    Here, prime factor 3 has no pair. Therefore 768 must be
    multiplied by 3 to make it a perfect square.
    ∴ 768 x 3 = 2304
    and √2304 = 2x2x2x2x3 = 48

    Class 8 Maths Chapter 6 Exercise 6.3 Solution in Video

    for more answers vist to:
    https://www.tiwariacademy.com/ncert-solutions/class-8/maths/chapter-6/

    See less
    • 5
  2. (i) 729 √729 = √3x3x3x3x3x3x = 3x3x3 = 27 (ii) 400 √400 = √2x2x2x2x5x5 = 2x2x5 = 20 (iii) 1764 √1764 = √2x2x3x3x7x7 = 2x3x7 = 42 (iv) 4096 √4096 = √2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2 = 2x2x2x2x2x2x = 64 (v) 7744 √7744 = √2x2x2x2x2x2x11x11 = 2x2x2x11 = 88 (vi) 9604 √9604 = √2x2x7x7x7x7 = 2x7x7 = 98 (vii) 5929 √Read more

    (i) 729
    √729 = √3x3x3x3x3x3x
    = 3x3x3
    = 27

    (ii) 400
    √400 = √2x2x2x2x5x5
    = 2x2x5
    = 20

    (iii) 1764
    √1764 = √2x2x3x3x7x7
    = 2x3x7
    = 42
    (iv) 4096
    √4096 = √2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x2
    = 2x2x2x2x2x2x
    = 64
    (v) 7744
    √7744 = √2x2x2x2x2x2x11x11
    = 2x2x2x11
    = 88
    (vi) 9604
    √9604 = √2x2x7x7x7x7
    = 2x7x7
    = 98

    (vii) 5929
    √5929 = √7x7x11x11
    = √7×11
    = 77
    (viii) 9216
    √9216 = √2x2x2x2x2x2x2x2x2x2x3x3
    = 2x2x2x2x2x3
    = 96

    (ix) 529
    √529 = √23×23
    = 23
    (x) 8100
    √8100 =√2x2x3x3x3x3x5x5
    = 2x3x3x5
    = 90

    Class 8 Maths Chapter 6 Exercise 6.3 Solution in Video

    for more answers vist to:
    https://www.tiwariacademy.com/ncert-solutions/class-8/maths/chapter-6/

    See less
    • 6
  3. By successive subtracting odd natural numbers from 100, 100 – 1 = 99 99 – 3 = 96 96 – 5 = 91 91 – 7 = 84 84 – 9 = 75 75 – 11 = 64 64 – 13 = 51 51 – 15 = 36 36 – 17 = 19 19 – 19 = 0 This successive subtraction is completed in 10 steps. Therefore √100 =10 By successive subtracting odd natural numbersRead more

    By successive subtracting odd natural numbers from 100,
    100 – 1 = 99 99 – 3 = 96 96 – 5 = 91 91 – 7 = 84
    84 – 9 = 75 75 – 11 = 64 64 – 13 = 51 51 – 15 = 36
    36 – 17 = 19 19 – 19 = 0

    This successive subtraction is completed in 10 steps. Therefore √100 =10
    By successive subtracting odd natural numbers from 169,

    169 – 1 = 168 168 – 3 = 165 165 – 5 = 160 160 – 7 = 153
    153 – 9 = 144 144 – 11 = 133 133 – 13 = 120 120 – 15 = 105
    105 – 17 = 88 88 – 19 = 69 69 – 21 = 48 48 – 23 = 25
    25 – 25 = 0

    This successive subtraction is completed in 13 steps. Therefore √169 = 13

    Class 8 Maths Chapter 6 Exercise 6.3 Solution in Video

    for more answers vist to:
    https://www.tiwariacademy.com/ncert-solutions/class-8/maths/chapter-6/

    See less
    • 5
  4. Since, all perfect square numbers contain their unit’s place digits 0, 1, 4, 5, 6 and 9. (i) But given number 153 has its unit digit 3. So it is not a perfect square number. (ii) Given number 257 has its unit digit 7. So it is not a perfect square number. (iii) Given number 408 has its unit digit 8.Read more

    Since, all perfect square numbers contain their unit’s place digits 0, 1, 4, 5, 6 and 9.
    (i) But given number 153 has its unit digit 3. So it is not a perfect square number.
    (ii) Given number 257 has its unit digit 7. So it is not a perfect square number.
    (iii) Given number 408 has its unit digit 8. So it is not a perfect square number.
    (iv) Given number 441 has its unit digit 1. So it would be a perfect square number

    Class 8 Maths Chapter 6 Exercise 6.3 Solution in Video

    for more answers vist to:
    https://www.tiwariacademy.com/ncert-solutions/class-8/maths/chapter-6/

    See less
    • 5
  5. Since, Unit’s digits of square of numbers are 0, 1, 4, 5, 6 and 9. Therefore, the possible unit’s digits of the given numbers are: (i) 1 (ii) 6 (iii) 1 (iv) 5 Class 8 Maths Chapter 6 Exercise 6.3 Solution in Video for more answers vist to: https://www.tiwariacademy.com/ncert-solutions/class-8/maths/Read more

    Since, Unit’s digits of square of numbers are 0, 1, 4, 5, 6 and 9. Therefore, the possible
    unit’s digits of the given numbers are:
    (i) 1 (ii) 6 (iii) 1 (iv) 5

    Class 8 Maths Chapter 6 Exercise 6.3 Solution in Video

    for more answers vist to:
    https://www.tiwariacademy.com/ncert-solutions/class-8/maths/chapter-6/

    See less
    • 6