Given, Electric current (I) = 5A, Potential difference (V) = 220V, Time (t) = 2h = 2 x 60 x 60 s = 7200 s Power (P) =? Energy consumed =? We know that, P = VI = 220V × 5A = 1100W We know that energy consumed by the electric appliance = P × t ⇒ Energy consumed = 1100 W × 7200 s = 7920000 J = 7.92 × 1Read more
Given, Electric current (I) = 5A,
Potential difference (V) = 220V,
Time (t) = 2h = 2 x 60 x 60 s = 7200 s
Power (P) =?
Energy consumed =?
We know that, P = VI = 220V × 5A = 1100W
We know that energy consumed by the electric appliance = P × t ⇒ Energy consumed = 1100 W × 7200 s = 7920000 J = 7.92 × 106 J
Since electric power is the rate of consumption of electric energy in any electrical appliance. Hence, rate at which energy is delivered by a current is the power of electric appliance.
Since electric power is the rate of consumption of electric energy in any electrical appliance. Hence, rate at which energy is delivered by a current is the power of electric appliance.
Given, Electric current (I) = 5A, Resistance (R) = 20 Ω, Time (t) = 30s Therefore, Heat produced (H) =? Since, V=I×R=5A×20Ω=100V We know that, Heat produced (H) = VIt ⇒H=100V×5A×30s=15000J=1.5×104J
Given, Electric current (I) = 5A, Resistance (R) = 20 Ω, Time (t) = 30s
Therefore, Heat produced (H) =?
Since, V=I×R=5A×20Ω=100V
We know that, Heat produced (H) = VIt ⇒H=100V×5A×30s=15000J=1.5×104J
Given, Potential difference (V) = 50V, Charge (Q) = 96000 coulomb Time, t = 1 hour = 60 X 60 s = 3600 s Heat produced =? We know that electric current (I) = Q/t=96000C/3600s=96000/3600A We know that heat produced (H) in the given time (t) = VIt H=50V×(96000/3600A)×3600=50×96000J=4800000J=4.8×106 JouRead more
Given, Potential difference (V) = 50V,
Charge (Q) = 96000 coulomb
Time, t = 1 hour = 60 X 60 s = 3600 s
Heat produced =?
We know that electric current (I) = Q/t=96000C/3600s=96000/3600A
We know that heat produced (H) in the given time (t) = VIt H=50V×(96000/3600A)×3600=50×96000J=4800000J=4.8×106 Joule
The resistance of heating element is very high compared to the cord of an electric heater. Since, heat produced is directly proportional to the resistance, thus element of electric heater glows because of production of more heat and cord does not.
The resistance of heating element is very high compared to the cord of an electric heater. Since, heat produced is directly proportional to the resistance, thus element of electric heater glows because of production of more heat and cord does not.
An electric motor takes 5 A from a 220 V line. Determine the power of the motor and the energy consumed in 2 h.
Given, Electric current (I) = 5A, Potential difference (V) = 220V, Time (t) = 2h = 2 x 60 x 60 s = 7200 s Power (P) =? Energy consumed =? We know that, P = VI = 220V × 5A = 1100W We know that energy consumed by the electric appliance = P × t ⇒ Energy consumed = 1100 W × 7200 s = 7920000 J = 7.92 × 1Read more
Given, Electric current (I) = 5A,
Potential difference (V) = 220V,
See lessTime (t) = 2h = 2 x 60 x 60 s = 7200 s
Power (P) =?
Energy consumed =?
We know that, P = VI = 220V × 5A = 1100W
We know that energy consumed by the electric appliance = P × t
⇒ Energy consumed = 1100 W × 7200 s = 7920000 J = 7.92 × 106 J
What determines the rate at which energy is delivered by a current?
Since electric power is the rate of consumption of electric energy in any electrical appliance. Hence, rate at which energy is delivered by a current is the power of electric appliance.
Since electric power is the rate of consumption of electric energy in any electrical appliance. Hence, rate at which energy is delivered by a current is the power of electric appliance.
See lessAn electric iron of resistance 20 ohm takes a current of 5 A. Calculate the heat developed in 30 s.
Given, Electric current (I) = 5A, Resistance (R) = 20 Ω, Time (t) = 30s Therefore, Heat produced (H) =? Since, V=I×R=5A×20Ω=100V We know that, Heat produced (H) = VIt ⇒H=100V×5A×30s=15000J=1.5×104J
Given, Electric current (I) = 5A, Resistance (R) = 20 Ω, Time (t) = 30s
See lessTherefore, Heat produced (H) =?
Since, V=I×R=5A×20Ω=100V
We know that, Heat produced (H) = VIt
⇒H=100V×5A×30s=15000J=1.5×104J
Compute the heat generated while transferring 96000 coulomb of charge in one hour through a potential difference of 50 V.
Given, Potential difference (V) = 50V, Charge (Q) = 96000 coulomb Time, t = 1 hour = 60 X 60 s = 3600 s Heat produced =? We know that electric current (I) = Q/t=96000C/3600s=96000/3600A We know that heat produced (H) in the given time (t) = VIt H=50V×(96000/3600A)×3600=50×96000J=4800000J=4.8×106 JouRead more
Given, Potential difference (V) = 50V,
See lessCharge (Q) = 96000 coulomb
Time, t = 1 hour = 60 X 60 s = 3600 s
Heat produced =?
We know that electric current (I) = Q/t=96000C/3600s=96000/3600A
We know that heat produced (H) in the given time (t) = VIt
H=50V×(96000/3600A)×3600=50×96000J=4800000J=4.8×106 Joule
Why does the cord of an electric heater not glow while the heating element does?
The resistance of heating element is very high compared to the cord of an electric heater. Since, heat produced is directly proportional to the resistance, thus element of electric heater glows because of production of more heat and cord does not.
The resistance of heating element is very high compared to the cord of an electric heater. Since, heat produced is directly proportional to the resistance, thus element of electric heater glows because of production of more heat and cord does not.
See less